NATO PA 2010 NATO Parlamentārās Asamblejas pavasara sesija LR Saeimas mājas lapa
LV | EN
NATO PA šodien Drukāt


Roza-Rota (Rose-Roth) programma

Centrālo vietu Asamblejas darbā ieņem Roza-Rota partnerattiecību un sadarbības programma, kas sākotnēji tika orientēta uz Centrālās Eiropas un Austrumeiropas valstīm, bet vēlāk uz visu Eiroatlantijas reģionu. Šī programma patlaban cenšas atbalstīt Balkānu un Dienvidkaukāza partnervalstis pārejas periodā nepieciešamu, bet sarežģītu politisko un ekonomisko reformu iedzīvināšanā.

Roza-Rota programma ietver sevī virkni semināru, kas galvenokārt pievēršas reģionālās un vispārējās drošības jautājumiem, kā arī apmācības programmām parlamentu darbiniekiem un deputātiem. Tās mērķis ir veicināt parlamentu izpratni drošības jautājumos, parlamentāro kontaktu veidošanos un piedāvāt pieredzi un kompetenci. Konkrēta uzmanība tiek pievērsta bruņoto spēku demokrātiskas kontroles principam un efektīvai parlamentārai uzraudzībai pār aizsardzības politiku un bruņotajiem spēkiem.

Trīs Baltijas valstis bija pirmās, kurās 1991. un 1992.gadā notika šādi semināri. Ja 1992.gada seminārā NATO valstu parlamentārieši sāka runāt par nepieciešamību pilnveidot likumdošanu ar drošību saistītajos jautājumos, par civilo un militāro attiecību uzlabošanu, ietverot demokrātisku kontroli pār bruņotajiem spēkiem, tad pēdējā Rose-Roth seminārā "NATO nozīme Baltijas reģiona drošībā - jauni uzdevumi, jaunas iespējas", kas notika 2002.gada jūnijā, tika atzīts jūtams progress, ko Latvija sasniegusi šo desmit gadu laikā, un jautājums par Latvijas gatavību iestājai NATO, vismaz dalībvalstu parlamentāriešu vidū, vairs nebiaj diskutējams.


Jauno parlamentāriešu programma

Jauno parlamentāriešu programma paredzēta galvenokārt jauniem un nesen ievēlētiem parlamentu deputātiem no NATO un Eiropas Politisko konsultantu asociācijas (EAPC) dalībvalstīm, kā arī tiem parlamentāriešiem, kuri nesen sākuši darboties drošības un ārpolitikas jomā. Programmas mērķis ir piedāvāt padziļinātu ieskatu NATO politikā un aktivitātēs, kā arī sadarbībā ar tās daudzajiem partneriem. Šī programma tika uzsākta 2000.gadā, un pasākumi tās ietvaros ik gadu notiek Briselē.


Parlamentārais transatlantiskais forums

2001.gadā, pieaugot bažām par transatlantiskās sadarbības un politikas acīmredzamo dažādo izpratni, NATO PA Vadošā komiteja mudināja sasaukt Parlamentāro transatlantisko forumu, lai palīdzētu precīzi identificēt atšķirības transatlantiskajā domāšanā un rast veidus, kā šīs atšķirības mazināt. Programma ietver sevī diskusijas ar ASV augstākajām amatpersonām un akadēmiskajiem ekspertiem.

Forums katru gadu notiek Vašingtonā sadarbībā ar Nacionālās aizsardzības universitāti un ASV Atlantisko padomi.

Uzzini vairāk par NATO PA sesijās pieņemtajiem dokumentiem - http://www.nato-pa.int/


NATO PA sastāvā ir 257 delegāti no 28 NATO dalībvalstīm
.

Asamblejas darbā piedalās 14 asociēto valstu delegāti, četru asociēto Vidusjūras valstu pārstāvji, Eiropas Parlamenta pārstāvji, kā arī parlamentārie novērotāji no septiņām citām valstīm un trim starpparlamentārajām asamblejām.


Komitejas, apakškomitejas un darba grupas

Drošības civilās dimensijas komiteja
Demokrātiskas pārvaldes apakškomiteja

Aizsardzības un drošības komiteja
Nākotnes drošības un aizsardzības iespēju apakškomiteja
Transatlantiskās aizsardzības un drošības sadarbības apakškomiteja

Ekonomikas un drošības komiteja
Austrumu un Rietumu ekonomiskās sadarbības un konverģences apakškomiteja
Transatlantisko ekonomisko attiecību apakškomiteja

Politiskā komiteja
NATO partnerattiecību apakškomiteja
Transatlantisko attiecību apakškomiteja

Zinātnes un tehnoloģijas komiteja
Enerģētikas un vides drošības apakškomiteja

Vidusjūras baseina un Vidējo Austrumu speciālā grupa


NATO – Krievijas Parlamentārā komiteja

Ukrainas – NATO Starpparlamentārā padome

Asamblejas amatpersonas

Prezidents
Džons Teners (John Tanner), ASV
Biogrāfija

Viceprezidenti
Džeina Kordija (Jane Cordy), Kanāda
Brūss Džordžs (Bruce George), Apvienotā Karaliste
Asens Agovs (Assen Agov), Bulgārija
Hendriks Jans Ormels (Hendrik Jan Ormel), Nīderlande

Finanšu prezidents
Pjērs Klods Nolins (Pierre Claude Nolin), Kanāda

Ģenerālsekretārs
Deivids Hobss (David Hobbs), Apvienotā Karaliste

NATO Parlamentārās Asamblejas Starptautiskais sekretariāts
3 Place du Petit Sablon
B-1000 Brussels
Tel.:(322) 513 2865
Fax.: (322) 514 1847
e-mail: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta pret mēstuļošanu (spam), Jūsu pārlūkam ir jābūt aktivizētam Javascript, lai to aplūkotu