NATO PA 2010 NATO Parlamentārās Asamblejas pavasara sesija LR Saeimas mājas lapa
LV | EN
Latvija un NATO Drukāt


2009.gada 29.martā apritēja pieci gadi, kopš Latvija ir pilntiesīga NATO dalībvalsts. Iestājoties šajā pasaules spēcīgākajā militārajā aliansē, Latvija ieguva drošības garantijas, kādas līdz šim savā vēsturē nebija pieredzējusi.

NATO dibināšanas līguma, proti, Ziemeļatlantijas līguma, 5.pants noteic, ka bruņots uzbrukums vienai vai vairākām tās dalībvalstīm tiks uzskatīts par uzbrukumu visām dalībvalstīm, tāpēc tās apņemas šāda uzbrukuma gadījumā sniegt palīdzību dalībvalstij, kura tiks pakļauta uzbrukumam.

Ziemeļatlantijas līgums tika parakstīts 1949.gada 4.aprīlī Vašingtonā. Sešdesmit pastāvēšanas gados šī organizācija ir vairākkārtīgi paplašinājusies, un pašreiz NATO apvieno 28 dalībvalstis. Kopš dibināšanas būtiski ir mainījusies arī pasaules ģeopolitiskā situācija, ir radušies jauni drošības izaicinājumi. Lai atbildētu uz šiem jaunajiem draudiem, vienlaikus saglabājot efektīvu kolektīvās aizsardzības sistēmu, tiek izstrādāta jaunā NATO Stratēģiskā koncepcija. Latvija piedalās šīs koncepcijas izstrādē, un tās izvērtēšana būs viens no centrālajiem tematiem gaidāmajā NATO Parlamentārās Asamblejas sesijā Rīgā.

Kļūstot par NATO dalībvalsti, Latvija ne tikai ieguva drošības garantijas, bet arī uzņēmās zināmas saistības. Jau kopš 1996. gada Latvijas karavīri piedalās starptautiskajās miera uzturēšanas un nodrošināšanas operācijās. Nacionālo bruņoto spēku karavīri šajā laikā ir piedalījušies starptautiskajās operācijās Afganistānā, Bosnijā un Hercegovinā, Gruzijā, Irākā un Kosovā. Pašlaik Latvijas dalība NATO operācijā Afganistānā ir galvenā prioritāte, un tā ir Latvijas lielākā misija, jo Afganistānā savus dienesta pienākumus pilda vairāk nekā 150 Latvijas karavīru.

Hronoloģija

1994.gada februārī Latvija pievienojās programmai “Partnerattiecības mieram”.
1999.gadā aprīlī NATO valstu un valdību vadītāju sanāksmē Vašingtonā Latvija oficiāli tika atzīta par kandidātvalsti un kopā ar vēl sešām valstīm uzsāka procesu saskaņā ar Rīcības plānu dalībai NATO.
2002.gada novembrī NATO samitā Prāgā Latvija saņēma oficiālu uzaicinājumu pievienoties NATO aliansei.
2004.gada 16.februārī Latvija pirmo reizi piedalījās NATO Parlamentārās Asamblejas kopīgā dalībvalstu un ielūgto valstu sanāksmē Briselē.
2004.gada 29.martā svinīgā ceremonijā Vašingtonā Latvijas Republikas Ministru prezidents iesniedza ASV valsts sekretāram Ziemeļatlantijas līguma pievienošanās instrumentu. Līdz ar to noslēdzās Latvijas pievienošanās NATO juridiskais process un Latvija kļuva par pilntiesīgu NATO dalībvalsti.
2006.gada novembrī Latvija organizēja NATO samitu Rīgā.