NATO PA 2010 NATO Parlamentārās Asamblejas pavasara sesija LR Saeimas mājas lapa
LV | EN
NATO Parlamentārās Asamblejas prezidenta uzruna Drukāt


Man ir prieks jūs sveikt Rīgā, Latvijā, NATO Parlamentārās Asamblejas pavasara sesijā. Rīgā jūs varat gūt priekšstatu ne tikai par Baltijas reģiona vēsturi, bet arī par mūsdienu Baltijas valstu aktīvo un moderno raksturu. Gadu simtiem ilgi Rīga ir bijusi Ziemeļeiropas tirdzniecības ceļu krustpunkts, un šis komerciālais gars joprojām ir jūtams Latvijas galvaspilsētā.

Latvija ir viena no jaunākajām NATO dalībvalstīm, bet jau sena Eiropas tautu saimes locekle. Daudzus gadus lielvalstis ir cīnījušās par ietekmi Latvijas teritorijā un kara laupījumu dalījušas pēc saviem ieskatiem. Šie vēsturiskie notikumi ir atstājuši smagu iespaidu uz 20. gadsimta Latviju, tomēr kopš 1991. gada tā ir patiesi neatkarīga valsts un gaidīta šīs alianses dalībniece kopš 1999. gada.

Latvijas dalība transatlantiskajā aliansē lielā mērā raksturo pašu NATO, kas garantē kolektīvo aizsardzību tautām, kuras vieno kopīgas vērtības un uzskati.

Ir svarīgi to atcerēties, sākot mūsu pavasara sesiju. Asambleja, sniedzot savu ieguldījumu jaunajā Stratēģiskajā koncepcijā, iesaka aliansei no jauna koncentrēt uzmanību uz NATO stūrakmeni – tās dibināšanas līguma 5. pantu. Tomēr NATO ir kas vairāk nekā vienīgi kolektīvās aizsardzības organizators. NATO uzņemas galveno slodzi stabilizācijas misijās gan Balkānu reģionā, gan tālāk – Afganistānā. Tā ir garantija, kuru sniedz 5. pants un kura ļauj alianses dalībvalstīm brīvi piedalīties tādās misijās, kas veicina stabilitātes paplašināšanos un tajā pašā laikā ļauj nebažīties par savu drošību.

Vēlētos izteikt pateicību pavasara sesijas rīkotājiem, jo īpaši Latvijas delegācijas vadītājai Vairai Paeglei. Ar nepacietību gaidām interesantās un iedvesmojošās sanāksmes Rīgā, kā arī iespēju baudīt Latvijas unikālo kultūru, virtuvi un viesmīlību.


Džons Teners